niedziela, 11 listopada 2012

pojemnik na pędzle. Masa solna z reliefem i przecierką


Witam. Dzisiaj masa solna w kolejnej odsłonie. Tym razem udekorujemy ją reliefem wklęsłym, a wzór podkreślimy tzw. "przecierką". Ja ozdobiłam ta metodą pojemnik na pędzle.

Potrzebne będą:
- puszka
- masa sona (szklanka soli+szklanka mąki+ciepła woda)
- element ze wzorem do odciskania wzoru. Najlepiej do tego celu sprawdza się biżuteria
-farby akrylowe, temperowe lub plakatowe
-pędzel
-gąbka
Masę solną wałkujemy na grubość ok 4 mm i obkładamy nią puszkę. Kawałkami masy obklejamy brzegi puszki i spód.

Gdy puszka jest juz dokładnie obkeljona, zaczynamy tworzyć wzorek. Ja do tego celu użyłam naszyjnika z widocznm wzorkiem listów. Przyciskając wypukłe części odciskamy wzór listków.


I tutaj mamy pole do pisu. Można zrobić go w paru miejscach, np tylko przy krawędziach lub na środku albo na całej powierzchni

Gdy już wzór (relief wklęsły)jest gotowy zostawiamy pojemnik do wyschnięcia. Ja zostawiłam na trzy dni w pobliżu kaloryfera i po tym czasie masa była gotowa do dalszej obróbki. Należy co jakiś czas zmienić położenie pojemnika,żeby masa solna miała szansę wyschnąć z każdej strony.
Po upewnieniu się, że puszka jest zupełnie sucha, możemy zabrać się za malowanie. Na pierwszą warstwę wybieramy dosyć ciemy kolor.


Rozcieńczona wodą farbę nanosimy równomienie na pojemnik. w przypadku farb akrylowych możemy pomalować również w środku. (farby plakatowe raczej nie będą takie trwałe)


I znowu czekamy...Na szczęscie farba wysycha szybko i po pół godzinie do godziny możemy zabrać się za robienie przecirki.

do tego celu będzie nam potrzebna jasna fabra, może być biała. Piękny efekt można uzyskać stosująć farbę srebrną lub złotą. Ale ja na razie poprzestanę na białej.

Najważniejsze, żeby farba była gęsta, czyli żeby nie rozcieńczać jej wodą, a gąbka zupełnie sucha. Nakładamy na gąbke niewielką ilość farby, a jej nadmiar odciskamy na papierze. Teraz przesuwamy gąbką po pojemniku tak jakbyśmy chcieli zetrzeć z niej kurz. Dzieki temu farba zatrzyzostanie tylko na powierzchni, a wklęsłe elementy wzoru zostaną ciemne


Tak powinien wyglądać uzyskany efekt

Znowu czekamy na wyschnięcie ostatniej warstwy. Jednak dzieki małej ilości użytej farby wysarczy 20 min.

Teraz wystarczy juz zabezpieczyć pojemnik lakierem bezbarwnym do drewna i gotowe; :)


Życzę miłych eksperymentów

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za pozostawienie pamiątki w postaci kometarza:) czytam każdy z przyjemnością